Hendek Hakkında

Hendek'i tanıyalım..

İlçemiz Sakarya ovasının kuzey doğu ucunda çam dağının eteğinde kurulmuştur. İlçenin alanı 581 Km2’dir. Rakımı 180 mt'dir. Sakarya İl merkezine uzaklığı ise 32 Km.dir.
İlçemizin % 50’si, 29.500 hektar koru ve baltalık orman alanı ile kaplı olup, bunun 22.900 hektarı koru ormanı, 6.600 hektarı da baltalık ormanı, 28.600 hektar da diğer alanları kapsamaktadır.
Tarımsal sahalarda en fazla üretilen bitkiler fındık, mısır ve buğdaydır. İlçemizin önemli akarsuları Dilsiz Çayı, Uludere ve Aksu Deresidir.
Marmara ve Batı Karadeniz Bölgelerinin geçiş noktasında olan ilçemizde, Batı Karadeniz iklimi hakimdir. Yazları kısa ve sıcaktır. Kışları uzun, karlı ve bol yağışlı geçer.


Peki Hendek'te Ulaşım Durumu Ne ?

İlçemizin Adapazarı’na uzaklığı 32 km.dir. D–100 Karayolu ilçemiz içerisinden geçmektedir. Bu yol İstanbul Ankara arası asfalt yol olup, yoğun bir trafiğe sahiptir. Adapazarı-Hendek arası duble yoldur. Ayrıca TEM otoyolu da ilçemizin güneyinden geçmektedir.

İlçemizde demiryolu ve hava ulaşımı yoktur. İlçenin tamamında elektrik bulunmakta olup, köy ve merkeze bağlı mahallelerin tamamı ulusal elektrik şebekesine bağlıdır.


Hendek'te Turizm ?

İlçede Çiğdem Yaylası, Dikmen Yaylası Selman Dede Mesire Alanı gibi yayla turizmi yaygındır ve doğal güzellikleri ve büyük şehirlere yakınlığı ile tercih edilir.
İlçenin etrafı zengin ormanlarla çevrili olup, zümrüt gibi yeşillikler arasında yer almakla ilçeye, Adapazarı yönünden girişte iki tarafı süsleyen kavlan (çınar) ve akasya ağaçları güzel görünüm verir. İlçenin kuzeyinde Çam Dağı, güneyinde Keremali Dağı bulunur. Bu dağlar ormanlık olup; kayın, meşe, ıhlamur, kestane, dış budak, köknar vs ağaçlarından oluşur. Uludere adı ile bir de akarsuyu vardır. Bu dere ilçenin ortasından geçmekte olup, dinlenme yeri olarak da kullanıma uygundur.
Türbeler bakımından çok zengin olan İlçe İnanç Turizmi için de uygun sayılabilir.

Selman / Salman Dede Türbesi: Kocaali/Karasu yolu üzerinde Çam Dağı mevkiindedir. Bugün de ziyaret edilen türbenin çevresinde yılın belli bir günü (7 Temmuz), Selman Dede etkinlikleri adı altında hayır pilavı dağıtılmaktadır.
Erenler / Eren Dede Türbesi: Türbe Köprübaşı'ndadır. Burası Dereboğazı Mahallesi'ne bağlı bir mevkii iken bugün ayrı bir mahalle olmuştur.
Keremali Dede Türbesi: Keremali Dağı'ndadır. Mevkii olarak Göksu Köyü yakınındadır. Dağa adını veren eren için yılda bir ((15 Ağustos) Keremali Dede etkinlikleri adı altında etkinlik düzenlenir.
Sarı Dede Türbesi: Türbe Mahmutbey Mahallesi, 62 Evler mevkiinde, Bağdat Caddesi'ndedir.
Vahap Dede Türbesi: Karadere Köyü yakınlarındadır.
Hendek Bayraktepe Projesi : Hendek Belediyesi´nin başlattığı projeye göre, Bayraktepesinde Türk boyunun Orta Asya´dan Anadolu topraklarına gelmesinden bu güne kadar kurdukları 16 Türk devletini temsil eden bayraklar, bayrakların altındaki kitabelerde devletlerin simgeleri rölyefler, anfi tiyatro salonu,Zemin çalışmalarında satranç ve çeşitli spor dallarına yönelik çalışmalar, 300 m2 1 katlı betonarme bina, bina üzerine 2 katlı toplamda 600 m2 kütük ev, ziyaretçiler için yaklaşık 1000 m2 otopark alanı, ziyaretçilerin Bayrak Tepesi´ne ulaşımlarını sağlayacak üst geçitten oluşuyor.